Beginning in 1969, Kentucky transitioned from a county-based team that represented the state at the National 4-H Livestock Judging Contest to an All-Star "Gold Team" comprised of the top livestock judges from across the state.  To qualify for the "Gold Team", the top 12 overall placing 4-H youth at the Kentucky 4-H Livestock Judging Contest attend Top 12 Week for additional training.  Eight of the youth attending Top 12 Week are selected for additional training and participation in several regional and national livestock judging contests in the Fall of the year.  From this select group, the top four youth are chosen to be members of the Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team.  The following are past members of this elite livestock judging team.

If you can fill in some of the missing gaps of information for previous Gold Team members, please contact Steven.Austin@uky.edu  or Dr. Richard Coffey

__________________________________________________________________________________________

2016 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Seated]  Anna Arthur (Harrison County), Wyatt Banks (Harrison County), Ben Brockman (Boone County), Courtney Jeffiers (Spencer County)
[Standing] Mr. John Parker (Retired Executive Director, Virginia Pork Board), Steve Austin, Kane Austin, Coaches.

________________________________________________________________________________________

2015 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Seated]  Madison Kelly (Christian County), Rachel Drumm (Clark County), Taylor Ray (Shelby County)
[Standing]  Steve Austin, Coach, Jeremiah Cupps (Boone County)


2014 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

2014 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Seated]  Corbin Cowles (Warren County), Levi Stephenson (Shelby County), Andrew Glass (Shelby County), Jacob Barnes (Harrison County)
[Standing]  Dr. Richard Coffey, Coach


2012 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

 2012 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Seated Left to Right]  Allison Tarvin (Bracken County), Travis Drumm (Clark
County), Jacob Embry (Clark County), Renee Laurent (Caldwell County)
[Back] Jason P'Pool (Coach)


2011 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

2011 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Left to Right]  Jason P'Pool (Coach), Megan Harper (Calloway County),
Luke Arthur (Harrison County), Mackenzie Penick (Kenton County),
and Tyler Bitzer (Shelby County).


2010 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

2010 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Front row, left to right] Beckham Sharpe (Boyle County), Courtney Tarvin
(Bracken County), Courtney Stokes (Caldwell County), and Jessica
Johnson (Boyle County).  [Back row, left to right] Jason P'Pool and Dr.
Richard Coffey (Coaches).


2009 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

2009 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Front row, left to right] Annie Garland (Montgomery County), Caleb
Sadler (Nicholas County), Colby Myers (Boyle County), and Chelsey
Schlosnagle (Shelby County).  [Back row] Jason P'Pool (Coach).


2008 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

2008 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Left to right]  Thomas Lundy (Nelson County), Kelsey Culp (Jessamine
County), Cory Wallace (Christian County), Logan Goggin (Boyle County),
and Jason P'Pool (Coach).


2007 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

2007 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Left to right]  Dr. Richard Coffey (Coach), Katie Caudill (Montgomery
County), Colleen Rouse (Boone County), Leslie Reynolds (Boyle County),
Cassie Hendon (Calloway County), and Jason P'Pool (Coach).


2006 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

2006 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Left to right]  Molly Beeler (Grayson County), Jaclyn Farris (Clark County),
Catherine Riley (Christian County), Kelsey Watson (Calloway County), and
Dr. Richard Coffey (Coach).  Not pictured, Dr. James Jackson (Coach).


2005 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

2005 Kentucky 4-H All-Star Gold Livestock Judging Team

[Left to right]  Josh Pruitt (Hopkins County), Elizabeth Riley (Christian County),
Mallory Penick (Kenton County), Brandon Ellis (Boyle County), and Dr. Ken
Culp III (Coach).


2004

Lindsay Berry (Hart County)
Mike Meyer (Harrison County)
Cindy Harris (Shelby County)
Rachel Speaks (Kenton County)

2003
Brent Brockman (Adair County)
Shannon Wade (Harrison County)
Michelle Ogden (Hardin County)
Shelly Wade (Harrison County)

2002
Hanna Leitsinger (Boone County)
Justin Jackson (Mercer County)
James Ridgeway (Mercer County)
Kelly Stoeppel (Harrison County)

2001
Katie Ellis (Boyle County)
Erin Lynch (Fayette County)
Fran Korthaus (Shelby County)

2000
Jeff Zinner (Boyle County)
Tim Zoglmann (Daviess County)
Daisy Fryman (Boone County)
John Allen Mason (Bourbon County)

1999
Aaron Hartman (Shelby County)
Ellie Fryman (Boone County)
Bret Jackson (Bourbon County)
Britteni Kane (Harrison County)

1998
Nathan Brame (Christian County)
Clint Quarles (Scott County)
Tony Stoeppel (Harrison County)
Colleen Stoeppel (Harrison County)

1997
Bart Giles (Christian County)
Michael Webster (Christian County)
Amanda Cox Gibson (Estill County)
Chad Asbury (Mason County)

1996
Laura Gail King (Trigg County)
Brian Carroll (Meade County)
Preston Reeves (Christian County)
Rob Prewitt (Pendleton County)

1995
John Hampton (Christian County)
Leslie Asburn (Mason County)
Brian Jackson (Bourbon County)
Melinda Gray (Mason County)

1994
Brad Tanner (McLean County)
Sarah Hicks Bennett (McLean County)
Mark Humphries (Trigg County)
Abby Harmon Coyle (Washington County)

1993
Jason Groth (Fayette County)
Carrie Lynch Taylor (Fayette County)
Melanie Johnson Gentry (McLean County)
Kevin Stith (Meade County)

1992
Julie Hicks Gentry (McLean County)
Aaron Reding (Nelson County)
Jodi P'Pool (Trigg County)
Jason Sandefur (Trigg County)

1991
Jennifer Stephenson (Boone County)
John Mahan (Fayette County)
Brandon Oliver (Trigg County)
Chris Rogers (Powell County)

1990
L.W. Beckley (Estill County)
Jamie Johnson (Mason County)
Tad Campbell (Mason County)
Bart Jones (Warren County)

1989
Brian Ishmael (Harrison County)
Jason P'Pool (Trigg County)
Matt Lundy (Nelson County)
Andrew Watss (Christian County)

1988
Jamie Bell (Bracken County)
Wes Porter (Christian County)
Shane Carlin (Boone County)
Ernest Stith (Meade County)

1987
David Campbell (Lincoln County)
Brent Williams (Boyle County)
Corrine Phillips Fetter (Mason County)
John Bell (Scott County)

1986
Daryle Fryman (Scott County)
Richard Midden (Bourbon County)
Scott Sewell (Madison County)
John Callebs (Clark County)

1985
Davis Holder (Monroe County)
Todd Shewmaker (Mercer County)
Thomas Oldfield (Bath County)
Alan Watts (Christian County)

1984
Amanda Cannon Ashby (Christian County)
Todd Casey (Christian County)
Michael Gardner (Barren County)
Saralyn Porter Hite (Christian County)

1983
Samantha Hancock (Christian County)
Lori Tingle Vegh (Henry County)
John Bill Calhoun (Christian County)
Brian Smiley (Christian County)

1982
Jim Akers (Hardin County)
Cindy Smith Crume (Warren County)
Kim Gray Ragland (Larue County)
Kelly Smith (Warren County)

1981
No team this year

1980
Lydell Hidson (Caldwell County)
Regina Powell O'Nan (Christian County)
Phillip McCoun (Shelby County)
Ronald Powell (Henderson County)

1979
Terry Burks (Barren County)
David Glimp (Boyle County)
Gil Cowles (Warren County)
David McVey
Gregg Thorton (Larue County)

1978
Joe Goggin (Boyle County)
Joe Myers (Montgomery County)
Jimmy Joe Hale (Calloway County)
David Wallace (Caldwell County)

1977
Meg Graham Davis (Warren County)
Darrell Powell (Henderson County)
Hugh Johns (Henderson County)
Scott Weakley (Shelby County)

1976
Theo Tamme (Boyle County)
David Ragland (Larue County)
Bryan Horn (Boyle County)
Ricky Deweese (Hickman County)

1975
Tim Hendrick (Henderson County)
John Johnson (Jefferson County)
Harry Horn (Boyle County)
Mary Nell Southerland (Boyle County)

1974
Cliff Applegate
Martin Lowe, Jr.
Lewis Goggin (Boyle County)
Lynn Graham Cofield (Warren County)
David Miles (Shelby County)

1973
Kevin Ellis (Boyle County)
Eddie Tamme (Boyle County)
Allen Goggin (Boyle County)
Steve Tamme (Boyle County)

1972
Bruce Pritchett (Henderson County)
Steve Powell (Henderson County)
Jerry Pile (Breckinridge County)
Steve Wallace (Caldwell County)

1971
Charles Orange (Logan County)
Paul Graham (Warren County)
Walter Moffett (Anderson County)
Joe Tamme (Boyle County)

1970
Keith Bradford (Harrison County)
Roy Stump (Christian County)
Ed Slack (Todd County)
James Tingle (Henry County)

1969
Paul Conner (Clinton County)
Sue Ann Meng (Warren County)
Linda Goldey
Pete Midden